Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków, wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości ślub jest szczególnie wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże małżonków po wsze czasy, a symbolem ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Historia oraz obyczaje dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później, o czym jednak mało osób pamięta. I choć wcześniej miały miejsce przypadki, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Iranie, w Brazylii albo w Irlandii, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy wedle staroświeckich zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i mierzą obrączki ślubne razem, jednak tradycja mówi, że kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, cytat albo imię małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszym designem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo lub stal) reprezentujące niezłomność uczucia. Obecnie do ich wykonania wykorzystuje się z reguły platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najczęściej kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają też często w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo znaczący dla małżonków cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]