Jakie rośliny do sypialni? Jakie rośliny oczyszczają powietrze i poprawiają klimat?

Rośliny we wnętrzach to nasi sprzymierzeńcy – nie tylko ozdabiają mieszkania, ale mogą również oczyszczać powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji. Urządzając sypialnię, warto zwrócić szczególną uwagę na kwiaty doniczkowe, które neutralizują zanieczyszczenia i wprowadzają do wnętrza zdrowy mikroklimat. Jakie rośliny do sypialni warto wybrać?

Rośliny do sypialni – dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Dom to nasza twierdza – tutaj czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Mało kto na co dzień rozmyśla jednak o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą czaić się w meblach, panelach podłogowych, ścianach czy unosić w powietrzu po umyciu podłogi. Formaldehyd, toluen, ksylen czy trójchloroetylen to tylko niektóre substancje negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Występują powszechnie – są składnikami środków chemii gospodarczej, używa się ich w procesie produkcji mebli czy impregnacji drewna, a także dodaje do farb, którymi malujemy wnętrza.

Oprócz tego powietrze w naszych mieszkaniach zanieczyszcza też smog, który przedostaje się do domu, gdy wietrzymy pomieszczenia. Szkodliwe substancje mogą wywoływać ból głowy i nadmierną senność, podrażniać drogi oddechowe, oczy, powodować kaszel, a także alergie i wysypki. Jak się jednak okazuje, niektóre rośliny doniczkowe mogą neutralizować ich negatywny wpływ. Jest to szczególnie istotne w sypialni – przebywamy w niej nawet 1/3 naszego życia, odpoczywając i regenerując siły. Warto, żeby żadne szkodliwe substancje nie zakłócały naszego spokojnego snu. A zatem, jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Zdrowe rośliny do sypialni – naturalny filtr

Skąd wiemy, jakie rośliny rozprawiają się z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu? Badania na ten temat przeprowadziła Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA, która wyróżniła wiele gatunków roślin wpływających na nasze zdrowie. Według naukowców wprowadzają one zdrowy mikroklimat, wpływają na utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w pomieszczeniu, pochłaniają tlenek węgla, neutralizują promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektryczne, np. telewizory, a ich soczysta zieleń koi, relaksuje i daje oczom odpocząć. Jakie rośliny doniczkowe do sypialni wybrać?

Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni – przegląd gatunków

  • paproć – królowa polskich mieszkań z okresu PRL-u znowu wraca do łask. Niezwykle efektowna, pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach lub postawiona wysoko na regale. Paproć jest łatwa w utrzymaniu, lubi zacienione miejsca, ale jest też odporna na przesuszenie, a do tego neutralizuje formaldehyd i promieniowanie elektromagnetyczne.
  • filodendron – pochłania formaldehyd, benzen i amoniak, a jego uprawa nie jest trudna. Najbardziej lubi pokojową temperaturę i półcień, nie trzeba też często go podlewać. Pomimo wielu zalet, filodendron nie jest zalecany w domach, w których są dzieci i zwierzęta – zjedzenie liścia może spowodować zatrucie.
  • epipremnum złociste – kolejny gatunek rośliny do sypialni – efektowny, łatwy w utrzymaniu i zdrowy. Epipremnum posiada charakterystyczne jasne plamki na sercowatych liściach, które dodają mu niezwykłego uroku. Lubi się rozrastać, nie znosi nadmiaru wody, a zatem należy go podlewać z umiarem. Usuwa z powietrza benzen i formaldehyd – składniki obecne np. w lakierach czy rozpuszczalnikach.
  • skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny doniczkowe do sypialni oczyszczają powietrze, a przy tym są modne, postaw na skrzydłokwiat. Ten gatunek nawilża powietrze i dba o to, żeby w pomieszczeniu panowała optymalna wilgotność. Oprócz tego neutralizuje negatywne działanie benzenu i tlenku węgla. Niestety, podobnie jak filodendron, należy go unikać w domach, w których są dzieci i zwierzęta.
  • fikus benjamina – inaczej figowiec płaczący, to prawdziwy pogromca trujących substancji lotnych. Usuwa z powietrza między innymi amoniak, formaldehyd, ksylen czy benzen, a zatem warto umieścić go w sypialni. W pomieszczeniach może osiągać wysokość nawet 2 metrów. Nie lubi mocnego słońca, przyzwyczaja się do miejsca – lepiej go nie przestawiać. Niestety często gubi liście.
  • zielistka – piękna roślina z długimi liśćmi ozdobionymi charakterystycznym jasnym paskiem. Szybko przystosowuje się do różnych warunków i nie jest wymagająca, jednak lepiej nie stawiać jej na oknach od południa – nie lubi bezpośredniej ekspozycji na słońce. Pochłania benzen i formaldehyd, nie jest szkodliwa dla zwierząt.
  • aloes – ma wiele zastosowań, a o jego leczniczych i pielęgnujących skórę właściwościach słyszał chyba każdy. Najlepiej rozwija się w pełnym słońcu, można go zatem postawić na południowym oknie. Jeśli zastanawiamy się, jakie rośliny doniczkowe wytwarzające tlen warto postawić w sypialni, wybierzmy właśnie aloes, który produkuje tlen także w nocy. 

Zdrowe rośliny do sypialni są naturalnym filtrem, który jest w stanie zneutralizować wiele szkodliwych substancji. Przedstawione wyżej kwiaty doniczkowe to tylko kilka propozycji. Bogaty wybór dostępnych gatunków sprawia, że każdy miłośnik roślin z pewnością znajdzie swój ideał.

Źródło tekstu: https://www.exotic-market.eu/blog/jakie-rosliny-do-sypialni-jakie-rosliny-oczyszczaja-powietrze-i-poprawiaja-klimat-b9.html