Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o fakturach ustrukturyzowanych.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz finalnie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ujednolicony format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML generalnie niewiele mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, natomiast dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest całkowicie zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę prowadzi do tego, że niezależnie od tego który oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z wymogu przesyłania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, nie muszą przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przechowuje dane o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, lecz należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]