Kredyt bez historii kredytowej – czy to możliwe?

Zaciąganie kredytów jest współcześnie niezwykle popularne, ale nie wszyscy mają na to szansę. Jest ogromna grupa osób, które nie mogą zaciągnąć kredytu, a to z powodu braku zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak się z nim uporać?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Banki zazwyczaj mają odrębne zasady, na podstawie których zgadzają się przyznać kredyty albo odmawiają takiego finansowania. Istnieją jednak ogólne czynniki, określające fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już jakieś zobowiązania. Na szczególne problemy muszą być gotowi ci, którzy nie brali jeszcze żadnego kredytu. Należą do tego grona zwłaszcza studenci i klienci, którzy pracują od kilku lat i osiągają niskie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z faktem, iż kredyt nie będzie im udzielony, muszą być pogodzeni również emeryci. Rzecz jasna, finansowania nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy zarobkowej, a także wykonujące pracę za granicą. Czynniki takie powodują, że teoretycznie nieosiągalne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co wiele osób zaciąga kredyty w instytucjach pozabankowych. Nie warto tego robić, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej warto skorzystać z porady pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank posiada mniej rygorystyczne warunki kredytowania i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik doradzi, w jaki sposób stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto więc zakupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w instytucji, w której chce się uzyskać kredyt. Doskonałym pomysłem jest także na przykład zaciągnięcie kredytu nie samodzielnie, lecz wspólnie z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych rozwiązań, jakie podpowiedzieć może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.