Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Monety inwestycyjne kupisz na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z wielu różnych propozycji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, lecz także monet bulionowych.

Co wyznacza bieżącą wartość złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, w związku z tym ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących rocznic, stąd ich design niezmiernie z rzadka ulega zmianie. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie rokiem wybicia. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość określa czystość i ciężar użytego do ich bicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, iż są znane w nawet najdalszych zakątkach globu, a ich sprzedaż jest łatwiejsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 oz

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, jakkolwiek emitenci wybijają dodatkowo monety o wadze 1/4 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są przeważnie z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand wybijane są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a przez to zredukowanie ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W ofercie rodzimych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wymienione powyżej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Liść Klonowy.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]