System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Uzyskaj więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż właściwie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z podstaw sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, Elixir czy SEPA.Na świecie działają także różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Jak więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]