Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe informacje o food pairing.

Pomimo, iż przywykliśmy do konkretnych połączeń smaków, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą produktów, które na pozór w ogóle się wykluczają, nie może przynieść ciekawych i, co najistotniejsze, smacznych wyników. Uświadamiamy sobie to raz za razem. Silne oddziaływanie na nasz smak miało zapewne otwarcie się na odmienne zwyczaje kulinarne, a także możliwość kupna nieobecnych dotychczas w naszym kraju artykułów spożywczych. Dzięki temu choćby połączenie egzotycznych owoców z mięsem nikogo już nie dziwi. Osoby, które zasmakowały w niecodziennych fuzjach smaków nierzadko inicjują swoje eksperymenty i na własną rękę próbują coraz to dziwniejszych połączeń. By te aczkolwiek przyniosły spodziewane skutki, wypada wcześniej wyposażyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – sztuka łączenia ze sobą smaków

Jeśli chcemy, aby nasze kulinarne poszukiwania istotnie okazały się źródłem uniesień oraz umożliwiały ujawnienie nowych smakowych przyjemności, należy działać zgodnie z normami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są tylko wytycznymi, o których nie należy zapominać, żeby smaki zespalają się w niezwykłą, lecz harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tak nazywa się się sztukę łączenia ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za kategorycznie od siebie różne. Wszystkie wytyczne food pairingu są tymczasem wnikliwie przeanalizowane i poparte szczegółową wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą zwłaszcza zawartości danych substancji w używanych produktach. Food pairing nie traktuje wyłącznie o jedzeniu, ale również o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing. Czy każdy może się to opanować?

Food pairing wymaga bujnej wyobraźni oraz wyczucia, niemniej jednak to nie one okazują się kluczowe. Znacznie bardziej jest istotna wiedza z zakresu zawartości różnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z innymi związkami. Toteż dobrym pomysłem będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – tym bardziej, iż podzielenie się elementarną wiedzą trwa mniej więcej kilkanaście godzin.

Nasza lokalizacja:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]