Potrzebujesz bata dla konia? Koniecznie odwiedź tę stronę.
Zamawiając strój jeździecki wypada pamiętać o zaopatrzeniu się również w kluczowe akcesoria. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w trakcie oswajania konia, konieczne będzie stosowanie batów i palcatów jeździeckich.
Bat do lonżowania, ujeżdżeniowy, palcat skokowy – charakterystyka i ich funkcja
Wymienia się kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
– bat do lonżowania – jest z reguły długi na 160-200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do miarowego chodu do przodu, zastopowania konia albo przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener zachowuje kontrolę nad koniem, równocześnie pozostając w znacznej odległości od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania produkowane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki w każdych warunkach. Zwykle są składane, jednakże można nabyć też modele jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma średnio między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Używa się go w trakcie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaznaczyć, iż używa się go wyłącznie wówczas, gdy dżokej nie jest w stanie wymusić od konia należytego zachowania za pomocą komunikatów dawanych dłonią bądź nogą.
– palcat skokowy – potocznie zwany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60-75 cm. Zakończony jest na ogół skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia i nakłania go do określonego działania. Palcatem trąca się łagodnie konia w łopatkę, dlatego też jest on tak krótki.
Kiedy uderzenie batem lub palcatem jest zbyt mocne?
W trakcie jazdy palcaty oraz baty trzymamy w ten sposób, aby były ułożone wzdłuż wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, dlatego, że w razie upadku z konia jeździec ryzykuje obrażenia.
Palcatów oraz batów niezmiernie łatwo nadużyć, skutkiem tego trzeba za każdym razem posługiwać się nimi z ostrożnością. Zbyt silne smagnięcie może sprawić, że zamiast wypełnić polecenie zwierzę stanie się bardziej niepokorne bądź będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Jeśli bat bądź palcat zostawił ślad na sierści konia to znak, iż jeździec uderzył bez wątpienia za mocno.
Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]