Literatura dla młodzieży – jakie porusza tematy?

Jeśli potrzebujesz literatury młodzieżowej, skieruj się tutaj.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybiera przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę na komputerze, w telewizji albo w smartfonie, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, gdy jest to zadana lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu młodych ludzi czytanie dla zabawy staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży – historie intrygujące młodszą generację czytelników

Ludzie młodzi nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy omawiają problemy i opisują historie interesujące dla młodego pokolenia czytelników. Ten typ literatury dostał własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka pisana dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, pełne akcji przygodówki czy horrory. Jednak wszystkie te lektury łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodego człowieka. Książki te piszą zatem o poznawaniem własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami, pierwszej miłości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni czy znajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej umożliwia licealistom poczuć, iż inni też mają tożsame życiowe zawirowania w czasie dorastania.

Dlaczego warto namawiać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Warto oferować nastolatkom ciekawą dla nich literaturę, gdyż podsycenie w nich chęci czytania dla przyjemności z czasem daje multum korzyści. Osoba, która codziennie sięga po książki posiada szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co niezaprzeczalnie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz odkrywanie problemów innych osób w podobnym wieku to też sposób na lepsze zrozumienie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co istotne, najbliżsi w żadnym wypadku nie powinni naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej wybiera historie o superbohaterach czy duchach nie mówcie, że to głupie tylko dajcie mu czerpać z nich uciechę!

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa