Rodzaje i funkcje oczyszczaczy powietrza

Problem zanieczyszczenia atmosfery dotarł już do świadomości zwykłego mieszkańca naszego kraju i sporadycznie bywa marginalizowany. Polacy mają świadomość, że czystość powietrza, które codziennie wdychamy, niewątpliwie oddziałuje na nasz stan fizyczny. Aczkolwiek tak długo jak nie będą wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy musi sam zadbać o swoje samopoczucie, przykładowo poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie pomocne rezydentom dużych miast

Im bardziej zindustrializowany rejon, tym bardziej prawdopodobne jest zagrożenie występowania znacznego stężenia PM10 oraz PM2,5, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu schorzeń płuc narażeni są w szczególności rezydenci większych miejscowości lub terenów w sąsiedztwie fabryk wypuszczających do atmosfery obfite ilości owych pyłów. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w znacznym stopniu osłabić szkodliwe oddziaływanie pyłów na zdrowie. I nie jest to w tym momencie nowość na rodzimym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu uznanych producentów, jak m.in. Blueair, Wood’s bądź AirFree, od lat obecne są w ofercie wielu sklepów. Co ważne, poza wyłapywaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nieraz posiadają one też inne użyteczne funkcje.

Detekcja CO2 i nawilżanie – inne funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w rozmaitych rozmiarach, w związku z tym bez trudu dobierzemy sprzęt odpowiednie do określonej objętości pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt duże, zatem bez ograniczeń można przesunąć je między pomieszczeniami. Poza usuwaniem z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wyłapują one dodatkowo grzyby oraz bakterie, które mogą być powodem wielu reakcji uczuleniowych bądź chorób, jak również niebezpieczny formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje powietrze, co wytwarza w domu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym zapewnia mocniejszy sen. Część urządzeń ma również sensory ostrzegające o obecności CO2. Używanie oczyszczacza powietrza poleca się głównie alergikom.