Rodzaje łańcuchów śniegowych

Zamów łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]