Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Dowiedz się, gdzie kupić rynny PCV.

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie rynien. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny PCV, metalowe czy plastikowe – co zamontować?

W ofercie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – głównie z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania trzeba więc skonsultować z profesjonalistą.

Nasza lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08