Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Jeśli chcesz kupić szalunki stropowe, zobacz tutaj

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, aby nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych albo mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z drewna, sklejki bądź metalu, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę łączą belki, łączniki, głowice ze aluminiowe lub stalowe i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby całkiem nierentowny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]