Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Szukasz szalunków Kraków? Skieruj się na tę stronę.

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, by nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się także podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie prześwitów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, drewna bądź sklejki

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych ewentualnie grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystywana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać 2 lub 3 surowce. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę łączą narożniki, łączniki, belki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy często zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt. Nabycie wszystkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie lepszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]