Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Badania operatorów Bielsko Biała - usługi dostosowane do Twoich potrzeb.

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada również na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Prawo dokładnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli złą koncentracją, złym widzeniem czy nie dość szybką reakcją. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie tego rodzaju kontroli jest kluczowe.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a także zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, używana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]