Charakterystyka okien zabytkowych

Więcej informacji o oknach zabytkowych.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo lepiej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, a na ich wartość w dużej mierze rzutuje również wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna muszą być konserwowane według prawa – ich remontu nie możemy wykonywać samodzielnie z użyciem kupionych w sklepach surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też uchylane, co powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który ma sporo plusów, jednak potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go zepsuć. Z tego względu tak ważne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – ten typ okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]