Kiedy wykonuje się badania wysokościowe

Kliknij tu jeśli chcesz zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność przeprowadzania szczegółowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na kominach, masztach, rusztowaniach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych dolegliwości mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Zadaniem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta wad wzroku, padaczki lub problemów z błędnikiem. Dodatkowo należy również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie raz na rok. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, a także padaczka i cukrzyca. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi wieżowych czy pracownicy obsługujący linie napowietrzne.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]