Większość z nas na pewno świetnie zdaje sobie sprawę z problemu, jakie tworzą przedmiotów, których od dawna już nie używamy, a których nie chcemy się pozbyć z rozmaitych przyczyn. By nie zagracały powierzchni domu, przeważnie chowamy je na strych, do komórki lokatorskiej lub do piwnicy. Szkopuł jednak w tym, że po kilku latach także te pomieszczenia robią się tak ciasne, że codzienne korzystanie z nich bywa męczarnią. Dopiero to nakłania wielu z nas do przeprowadzenia dogłębnego sprzątania, stanowiącego sposobność do tego, żeby uwolnić się od zwalonych na kupę przedmiotów. Takie duże porządki nierzadko organizujemy także, kiedy kupujemy zapuszczoną nieruchomość albo dostajemy w spadku po kimś mieszkanie. Wypada zatem posiadać wiedzę, co zrobić ze zgromadzonymi przedmiotami i jak łatwo przeprowadzić wywóz starych mebli z mieszkania, strychu i piwnicy.
Zamów odbiór starych mebli i nie mieszaj ich ze śmieciami komunalnymi
Odpady takie jak połamane meble, sprzęty elektroniczne, zdemontowane panele ścienne lub podłogowe czy fragmenty ram okien nie mogą zostać wyrzucone do kontenera zarezerwowanego na śmieci zmieszane. Jeżeli chcemy się ich pozbyć, do wyboru mamy trzy rozwiązania. Pierwsze to osobiste odwiezienie ich do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednak dysponowania adekwatnie dużym samochodem. Drugie to poczekanie na gminną zbiórkę takich odpadów. Te mają miejsce przeważnie raz na miesiąc – do czasu najbliższej zbiórki musimy zatem zagospodarować miejsce na zdeponowanie śmieci o sporej objętości. Najwygodniejsze jest trzecie wyjście – wynajęcie kontenera na odpady, który po napełnieniu odwiezie odnajmujące go przedsiębiorstwo. Zadba ono również o zgodną z prawem utylizację jego zawartości. Podmioty wypożyczające kontenery nierzadko oferują też profesjonalną asystę przy opróżnianiu poddasza, komórki lub całego mieszkania.
Utylizacja starych mebli – powtórne przetworzenie materiału
Stare meble, o ile zostaną przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych albo podmiotu zajmującego się utylizacją na co dzień, nie muszą być spopielone lub trafić na składowisko. Po rozmontowaniu ich na elementy składowe, a następnie podzieleniu ich wedle materiału, z którego zostały wytworzone, mogą być ponownie przetworzone, dzięki czemu posłużą do wyprodukowania kolejnych rzeczy. Utylizacja starych mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w większości są one wytworzone, sprowadza się z reguły do ich przetworzenia w płyty wiórowe, które następnie służą do złożenia nowych garderób, krzeseł albo półek.
Nasza lokalizacja:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina
Mob.: +48 501 322 008
E-mail:
[email protected]