Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko, wejdź na www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – przebieg badań

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch części. Najpierw osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]