Jak leczone są wady wzroku? O zabiegach z użyciem lasera

Zabieg femtoLasik. Zdobądź więcej informacji.

Korekta laserowa wzroku to współcześnie najbardziej popularna forma korekcji presbiopii, astygmatyzmu, hyperopii oraz myopii, aczkolwiek niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi te są realizowane przy pomocy kilku technik.

Atuty metody FemtoLASIK – błyskawiczny powrót do powszednich zadań

Zabieg FemtoLASIK (nierzadko zwany też All-Laser-LASIK) to w pełni bezpieczna, nie wywołująca bólu i bezinwazyjna metoda korekty takich wad jak nadwzroczność (do +4 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – wykwalifikowany optometrysta potrafi przeprowadzić go w czasie poniżej dwudziestu minut. Plusem tego zabiegu jest to, że pacjentowi nadzwyczaj szybko wraca ostrość widzenia – praktycznie w przeciągu doby po zabiegu może wznowić swoje normalne obowiązki. Zabieg przeprowadza się w dwóch fazach i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy pomocy skalpela. Podczas zabiegu FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy użyciu lasera femtosekundowego oddziela się płat rogówki o grubości około 0,1 milimetra, a w kolejnym etapie przeprowadza się kształtowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

Innym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest dostosowane do każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się mapę rogówki i na jej podstawie koduje się poszczególne ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu wykonuje się u osób z nadwzrocznością i astygmatyzmem, których układ optyczny cechuje się nieszablonowym kształtem.

Pozostałe metody korekty wad wzroku

Nie tak popularne sposoby korekcji wad wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki usuwany jest nabłonek (odbudowuje się on potem samoistnie), a następnie kształtuje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK określana jest metodą powierzchniową, jako że nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednak wykorzystać tylko do korekcji nieznacznych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z przeróżnych powodów nie można wykorzystać metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki usuwany jest nie laserem, a alkoholem.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]