Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym tematem. Obecnie zaś, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, że leczenie będzie w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, przez co lekarz jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych warstw zęba. Warto jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując niemal całkowicie ryzyko wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują też specjalne narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji i polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeśli jest ono potrzebne, warto udać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.