Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Skieruj się na voigtklinikaoka.pl, aby otrzymać informacje o stożku rogówki Kraków.

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to schorzenie, które w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może być powodem kolejnych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, niemniej jednak posiada dużo nocyceptorów. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to następstwem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się również na pieczenie oczu, czasami występuje też podwójne widzenie. Keratoconus często współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie dolegliwość jest korygowana za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów, później jakkolwiek konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – stosowane metody

Korekta stożka rogówki może być przeprowadzana za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Znakomite rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie astygmatyzmu lub krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po kilku miesiącach zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem zlikwiduje wadę wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]