uchwyt na rowery na hak, bagażnik rowerowy na hak

Jak przewieźć kilka rowerów? O bagażniku na hak

Rozbudowa tras rowerowych nie tylko w największych aglomeracjach, ale także w licznych miejscowościach turystycznych w Polsce i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop chcemy wziąć jeszcze rower. O ile nasz rower się składa, a przy tym wyjeżdżamy sami, można po prostu przygotować dla niego miejsce w bagażniku. Trudności pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy z kilkuosobową rodziną i chcemy zabrać parę rowerów. W takiej sytuacji powinno się skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa – największe różnice

Rowery można przewozić na platformie rowerowej montowanej na haku bądź na dachu auta, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Obie metody pozwalają na przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, lecz mają także nieco wad. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa niemałym problemem przede wszystkim dla osób o niskim wzroście. Prócz tego ustawienie roweru na uchwytach dachowych zmienia wysokość auta, i o ile zwykle nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami i bramami, to wpływa na sterowność samochodu ze względu na to, że jest on bardziej czuły na intensywne podmuchy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak wydłużają auta, wskutek tego kierowcy ich używający powinni zachować wzmożoną ostrożność w trakcie cofania i parkowania tyłem samochodu. Rowery przewożone na platformie w wielu przypadkach także wystają poza krawędź samochodu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych pojazdów na wąskich szosach.

Przed zakupem bagażnika rowerowego na hak zdecyduj ile jednośladów potrzebujesz przewieźć

Postanawiając o zakupie platformy na rower na hak należy wcześniej wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jest to stosunkowo drogi zakup, zatem należy już na wstępie określić ile sztuk jednośladów maksymalnie będziemy chcieli przetransportować. Platforma rowerowa od znanego producenta, przykładowo od Thule, będzie służyła nam lata i o ile nabywamy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych podróży, trzeba postawić na taką, na której zamontujemy 3 bądź 4 jednoślady. Drugą ważką kwestią jest znajomość całkowitej wagi rowerów – przed kupnem platformy powinno się upewnić się czy udźwignie ona ciężar jaki potrzebujemy na niej umieścić. Dowiedzmy się też jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Więcej mocowań trzymających jednoślad na miejscu zmniejsza szanse na jego przesunięcie się w czasie podróży, zagrażające potencjalnym zarysowaniem karoserii. W razie pytań, jaką platformę na rower kupić, polecamy zwrócić się po wskazówki do przedstawiciela sklepu mającego w ofercie takie akcesoria.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]